Izba Regionalna

OD 1 MAJA 2020 r.  IZBA REGIONALNA  PRZEKWALIFIKOWANA NA KAPLICĘ ŚW. ANNY SAMOTRZEĆ

« powrót

Tuż przed otwarciem Izby

foto 603Remont Izby Regionalnej, który już jest na ukończeniu miał na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej Izby jako miejsca krzewienia wiedzy o historii i tradycji wsi i okolic. Konieczność remontu wynikała również ze względu na planowaną ekspozycję ponad pięćsetletniej rzeźby św. Anny Samotrzeć  ze szkoły Wita Stwosza.

W zakres prac remontowych wchodziło min.: położenie gładzi szpachlowej, wymalowanie ścian, czyszczenie metalowych framug okiennych, malowanie framug, instalacja sieci elektrycznej z podziałem na oświetlenie główne i punktowe, instalacja elektryczna do podłączenia przyrządów multimedialnych i innych przedmiotów elektrycznych, wykonanie kraty zabezpieczającej przedmioty znajdujące się w Izbie oraz inne drobne, ale ważne sprawy.

Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania fizycznego, a więc pracy wykonanej nieodpłatnie przez liczną grupę mężczyzn i kobiet, którzy przez szereg dni ofiarnie pracowali na rzecz remontu Izby –  składamy im już dziś serdeczne podziękowania. A był on możliwy dzięki funduszom Unijnym, z których mogliśmy skorzystać. Dzięki nim również wzbogaciło się wyposażenie Izby w sprzęt nagłaśniający /przenośny/ i audiowizualny, płyty PCV, gabloty ścienne, antyramy, sztalugi i inne. Wyposażenie Izby w te przedmioty ma na celu umożliwienie właściwej ekspozycji elementów stałej ekspozycji oraz ekspozycję przedmiotów na czasowych wystawach tematycznych. Przedmioty związane z historią i tradycją wsi i regionu oraz niektóre przedmioty rękodzieła ludowego umieszczone będą w oszklonych gablotach, regionalne stroje ludowe i zabytkowe ornaty na manekinach krawieckich, a obrazy, płaskorzeźby drewniane i ceramiczne na przenośnych sztalugach malarskich.

Na ścianach Izby zawieszone będą płyty PCV z zaprojektowanymi obrazami połączenia informacji dotyczących historii życia wsi, reprodukcji starych zdjęć itp. W antyramach i ramach umieszczone będą zdjęcia oraz kopie starych dokumentów. Jest przygotowana specjalnie dla zwiedzających prezentacja multimedialna, którą obejrzeć będzie można za pomocą telewizora zawieszonego na bocznej ścianie.

W zakres projektu wchodziła również promocja przedsięwzięcia, która realizowana będzie poprzez stronę internetową, materiały w formie ulotek o charakterze promocyjno-informacyjnym /foldery/ itp.

Te wspomniane – niektóre tylko sprawy – będziecie Państwo mogli podziwiać w otwartej już w najbliższą niedzielę Izbie Regionalnej.

ZAPRASZAMY W NIEDZIELĘ 26 MAJA 2014 ROKU

« powrót

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt pt: "Remont, wyposażenie i promocja Izby Regionalnej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej pod w. Św. Mikołaja w Witanowicach" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania: Stowarzyszenie Dolina Karpia. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi